Filmy oparty na faktach, druga wojna światowa, polska

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje oparty na faktach, druga wojna światowa, polska. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Tytułowy bohater filmu - Franciszek Kłos (Mirosław Baka) - jest małomiasteczkowym policjantem. Kłos żyje według własnych, prostych zasad, z których najważniejszą jest zapewnienie utrzymania swojej rodzinie. Aby tego dokonać stara się jak najlepiej wykonywać swoją pracę i nigdy nie kwestionuje poleceń swoich przełożonych. Problem jednak w tym, że jego przełożeni to … naziści. Wierząc, że sumiennie wykonując swoją pracę i zarabiając pieniądze na utrzymanie rodziny można przeżyć wojnę Kłos nie tylko łapie przestępców, ale również tropi członków polskiego ruchu oporu oraz dekonspiruje ukrywających się przed oprawcami Żydów.

Pianista

8,1
Biografia Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który przeżył piekło wojny.
Kanwą scenariusza stały się wojenne wspomnienia Salomona Perela - Żyda z Saksonii. Jego rodzina uciekając przed faszystowskimi prześladowaniami emigruje do Polski. Rozpoczyna się wojna. Salomon, uciekając przed Niemcami, trafia do sierocińca w Grodnie. Tu wstępuje do organizacji komsomolskiej, której staje się aktywnym działaczem. Kiedy wpada w ręce Niemców, ci dziwnym zbiegiem okoliczności uznają go za Aryjczyka w czystej postaci. Salomon robi wszystko, aby prawda o jego pochodzeniu nie wyszła na jaw. Zostaje gorliwym zwolennikiem ideologii hitleryzmu, a nawet bohaterem wojennym. Wkrótce zwierzchnicy doceniając jego zasługi wysyłają go do elitarnej szkoły Hitlerjugend…


Druga wojna światowa. Bezdzietne małżeństwo z czeskiego miasteczka ukrywa w swoim domu młodego Żyda. Aby uniknąć zdemaskowania, wprowadzają w życie pewien ryzykowny pomysł.
Opowieść inspirowana faktami z życia Heleny Marusarzówny, Bronisława Czecha i Stanisława Marusarza. Film pokazuje heroiczne wyczyny zakopiańskich narciarzy, którzy nie bacząc na zagrożenie zarówno ze strony hitlerowców, jak i niebezpieczeństwa czyhające w niedostępnych górach, z narażeniem życia przewożą przesyłki kurierskie na Węgry.
Obraz przedstawiający życie Hanki Ordonówny, jednej z najsłynniejszej piosenkarek polskich przedwojennych kabaretów. Jej kariera zaczęła się w 1918 roku w Warszawie by potem występować we Lwowie i Lublinie i ponownie powrócić do stolicy gdzie odniosła szereg największych sukcesów i stać się prawdziwą gwiazdą. Pasmo sukcesów przerwała wojna, podczas której opiekowała się tysiącem polskich sierot.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…