Filmy na podstawie opowiadania, polska

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje na podstawie opowiadania, polska. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W małym, prowincjonalnym miasteczku życie płynie wolno i spokojnie, wszystko jest na pozór ułożone i zaszeregowane, jednakże pod zewnętrzną powłoką rozgrywa się wiele osobistych konfliktów i tragedii.

Tatarak

6,0
Historia starzejącej się, doświadczonej życiem i schorowanej doktorowej Marty, borykającej się z nudą i wspomnieniami. Żyje ze swym mężem w małym miasteczku. Przypadek sprawi, że przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet fizyczna fascynacja. Spotkanie z młodym mężczyzną i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama się nie spodziewała.
Inżynier Jan Wiktus (Zygmunt Kęstowicz) wraca z zagranicy do rodzinnego miasteczka, gdzie czeka na niego stęskniona żona Helena (Ewa Wawrzoń). Wkrótce po powrocie, w domu Wiktusów, pojawia się Paola Campobella, kobieta którą Jan poślubił we Włoszech. Od tej pory rodzina inżyniera znajdzie się w centrum zainteresowania i będzie niewyczerpanym źródłem plotek. O ile mieszkanie we trójkę w zgodzie pod jednym dachem, okazuje się dla Wiktusów możliwe, o tyle dla miejscowej ludności ten stan rzeczy jest nie do zniesienia. Główny zainteresowany nie zamierza poddawać się naciskom opinii publicznej. Przecież kocha obie kobiety.


Andrzej Uriaszewicz jest inżynierem, interesuje się sztuką. Szczególnie zajmuje go cenny obraz Veronese'a „Uczta Baltazara”. Wraca po wojnie do Polski, aby przemycić dzieło za granicę. Kiedy ze swym dawnym znajomym stwierdzają, że obrazu nie ma w skrytce, gdzie go przed wojną schowano, rozpoczynają poszukiwania. Uriaszewicz, aby ułatwić sobie zadanie, podejmuje pracę nauczyciela… Czy uda się odnaleźć zaginione dzieło? Czy inżynier wytrwa w postanowieniu powrotu za granicę?
Ponury dramat chłopskiej rodziny z drugiej połowy XIX w.; uwiedziona przez gminnego pisarza (w zamian za obietnicę zwolnienia męża od służby wojskowej) kobieta ginie z ręki zazdrosnego męża. By uchronić męża przed wzięciem go na długie lata do rosyjskiego wojska, co groziłoby ruiną gospodarstwa, żona oddaje się pisarzowi gminnemu, Zołzikiewiczowi, który obiecał wyreklamować męża, czego jednak nie czyni. Zdesperowany Rzepa zabija żonę, po czym sam popełnia samobójstwo.

Szyfry

7,0
Bohaterem jest Tadeusz, który od dwudziestu lat znajduje się na emigracji w Anglii. Na wezwanie syna przybywa do Krakowa. Znajome miejsca przypominają o tragicznych wydarzeniach z 1939 roku. Postanawia odkryć prawdę o śmierci młodszego syna.
Opowieść inspirowana faktami z życia Heleny Marusarzówny, Bronisława Czecha i Stanisława Marusarza. Film pokazuje heroiczne wyczyny zakopiańskich narciarzy, którzy nie bacząc na zagrożenie zarówno ze strony hitlerowców, jak i niebezpieczeństwa czyhające w niedostępnych górach, z narażeniem życia przewożą przesyłki kurierskie na Węgry.
Rok 1944. Basia i Kazia żyją samotnie pod Warszawą. Udzielają schronienia Hubertowi, który został odbity z rąk gestapowców. Okazuje się, że naprawdę ma na imię Stefan. Basia zakochuje się w nim, nie wiedząc, że ukochany współpracuje przy produkcji broni z miejscową nauczycielką.
Kapitan Stefan Janotta jest teraz pilotem cywilnym, ale w czasie II wojny światowej brał udział w niejednej bitwie powietrznej. Wspomina swój pierwszy powojenny lot, kiedy to zawiózł do Paryża ambasadora z ważną misją – walizką pełną rąbanki. W rejsie powrotnym przemycił do kraju piękną dziewczynę, którą poznał w Paryżu…
Pastor Hubina nie jest szczęśliwym człowiekiem. W jego sercu gości bowiem ból z powodu utraty synka. Problemy narastają, kiedy żona Edyta – nie mogąc zaznać wewnętrznego spokoju – wyjeżdża do Pragi. Po pewnym czasie wraca w towarzystwie pewnego muzyka, który z coraz większą odwagą się do niej zaleca…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…